Na czym polega regeneracja filtra DPF?

W zasadzie każdego posiadacza samochodu z silnikiem Diesla może czekać regeneracja filtra DPF. Samochody wyposażone w tego typu filtr posiadają fabryczne programy wypalania sadzy i wszelkich innych zanieczyszczeń. który jednak raz działają lepiej, a raz gorzej. W momencie kiedy samochód nie jest w stanie poradzić sobie z oczyszczeniem filtra DPF, należy udać się do specjalistycznego serwisu, który jest w stanie przeprowadzić pełną regenerację filtra DPF.

Jak wygląda proces regeneracji filtra DPF?

W naszym serwisie Bosch istnieją dwie opcje regeneracji filtra cząsteczek stałych:

  1. regeneracja zdemontowanego wcześniej filtra
  2. regeneracja filtra z usługą demontażu oraz montażu w pojeździe

Po demontażu filtra, jest on umieszczany w maszynie czyszczącej, która na początku procesu mierzy przepustowość filtra. Dane z analizy są zapisywane, a następnie dobierane są parametry czyszczące. Maszyna oczyszcza filtr z zanieczyszczeń, a po zakończeniu procesu po raz kolejny przeprowadzana jest analiza przepustowości. W ten sposób otrzymujemy raport o ile procent polepszyło się działanie filtra. W przypadku niezadowalających wyników, cały proces jest powtarzany. Niektóre filtry wystarczy przeczyścić raz, jednak jest to rzadkość. Zazwyczaj czyszczenie przeprowadza się do trzech razy. Po otrzymaniu zadowalających wyników filtr oddawany jest klientowi, bądź montowany w samochodzie.

Kiedy zregenerować filtr DPF?

Regenerację filtra DPF powinno się wykonać w momencie, gdy zobaczymy, że świeci się kontrolka filtra lub gdy widzimy, że spaliny samochodu są czarne. Jest to także odczuwalne podczas  jazdy. Samochód traci moc, a także może działać na zwiększonych obrotach, próbując wypalić zanieczyszczenia. Jeżeli silnik samochodu działa na zwiększonych obrotach od dłuższego czasu i nie przestaje, może to oznaczać, że samochód nie może sobie poradzić z ilością sadzy. To sygnał zeby udać się do serwisu.

Jakie zalety ma chemiczne czyszczenie filtra DPF?

Czyszczenie filtra DPF w maszynie do tego przeznaczonej jest dużo bardziej ekologiczne od procesu wypalania. Chemia stosowana przy myciu filtra jest przystosowana do tego celu, co sprawia, że wraz z turbulentnym przepływem wody pod ciśnieniem jest w stanie przywrócić nawet do 99% dawnej sprawności filtra. Dodatkowo czyszczenie chemiczne jest całkowicie bezpieczne dla powłoki katalitycznej filtra, nie pozbawiając go wszelkich zawartych w nim cennych pierwiastków.

Zapraszamy do umawiania wizyt w naszym serwisie. Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 606 517 008.